Znamy szczegóły egzaminu ósmoklasisty 2021!


21 maja 2021
Udostępnij:

image

JĘZYK POLSKI – Znamy szczegóły egzaminu ósmoklasisty 2021 z języka polskiego ! 

Wiemy, że zmianie uległa lista obowiązkowych lektur! Pozycje, które znalazły się na nowej liście lektur obowiązkowych dla ósmoklasistów to:

  • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”
  • Aleksander Fredro, „Zemsta”
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
  • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”
  • Adam Mickiewicz, “Reduta Ordona”, “Śmierć Pułkownika”, “Świtezianka”, “Dziady” cz. II, “Pan Tadeusz” (całość)
  • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”
  • Henryk Sienkiewicz, “Quo vadis”, “Latarnik”
  • Juliusz Słowacki, „Balladyna”
  • wiersze wybranych poetów

Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, zastosuj je, a przekonasz się, że egzamin ósmoklasisty z OKE zdasz śpiewająco!

3 kroki do zdanego egzaminu ósmoklasisty: 

1. Czytaj polecenia ze zrozumieniem – przeczytaj każde polecenie minimum dwa razy, w przypadku, gdy w dalszym ciągu polecenie będzie dla Ciebie niejasne to przejdź do następnego zadania. Do tego zadania wróć później.  
2. Przeczytaj napisany tekst – po tym jak napiszesz dany tekst poświęć chwilkę czasu na przeczytanie go ponownie. Ponowne przeczytanie napisanego tekstu pozwoli Ci na wyłapanie błędów ortograficznych, składniowych oraz interpunkcyjnych. 
3. Przypomnij sobie zasady pisania oficjalnych form wypowiedzi - przypomnij sobie m.in jak należy napisać list otwarty i prywatny, zaproszenie czy list. 
MATEMATYKA – Znamy szczegóły egzaminu ósmoklasisty 2021 z matematyki ! 

Wiemy co należy zrobić, żeby szybko przygotować się do egzaminu OKE ósmoklasisty z matematyki. 

3 kroki do zdanego egzaminu ósmoklasisty z matematyki: 

1. metoda dedukcji -jeśli nie jesteś w stanie obliczyć danego zadania to pamiętaj, że w pytaniach gdzie masz kilka odpowiedzi do wyboru możesz eliminować odpowiedzi, które nie mają racji bytu i w ten sposób wybrać prawidłowa. 
2. używaj brudnopisu – jeśli tylko to możliwe to używaj brudnopisu, rozpisanie danego zadania pozwoli Ci na weryfikację odpowiedzi. Jeśli okaże się, że wybrana przez Ciebie odpowiedź jest błędna będziesz miał okazję na jej zmianę. 
3. przygotuj się z zadań, które powtarzają się zawsze na egzaminie! Wśród powtarzających się zadań są zadania z geometrii, obliczenie pola lub obwodu figury, obliczenia na ułamkach, obliczenie proporcji procentowych oraz analiza diagramu. 
JĘZYK ANGIELSKI – Znamy szczegóły egzaminu ósmoklasisty 2021 z języka angielskiego ! 

Jesteśmy przekonani, że próbny egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego poszedł Ci bardzo dobrze, a egzamin główny pójdzie jeszcze lepiej. 

Zastosuj 3 poniższe rady, a gwarantujemy, że zdasz lepiej niż twoi rówieśnicy: 

1. Zadania ze słuchu – najpierw czytaj, później słuchaj! większość z nas jest wzrokowcami, dlatego jeśli najpierw przeczytasz polecenie zadania ze słuchu, a następnie odsłuchasz zadanie to o wiele łatwiej będzie Ci zrozumieć całość zadania. 
2. Formy pisemne – powtórz zasady pisania form pisemnych takich jak zaproszenie czy mail. 
Do czy Did ? – koniecznie przypomnij sobie podstawowe czasy m.in Present Simple, Present Continuous, Past Simple, Present Perfect. Warto też żebyś przypomniał sobie zerowy i pierwszy tryb warunkowy, mogą okazać się pomocne!
3. Nie ucz się dzień przed egzaminem, w żaden sposób nie zmieni to wyniku testu, a sprawi tylko, że do testu podejdziesz zmęczony i zestresowany. Pamiętaj, żeby rano zjeść śniadanie, ono da Ci energię, którą będziesz mógł wykorzystać na egzaminie. 

Zastosuj powyższe triki, a jesteśmy przekonani, że będziesz zadowolony z wyniku egzaminu 2021 z języka polskiego!

Drogi ósmoklasisto! Życzymy Ci powodzenia i trzymamy za Ciebie kciuki!