Stres przed egzaminem ósmoklasisty - jak sobie radzić?


10 maja 2024
Udostępnij:

image

Jak opanować stres przed egzaminem? Poznaj sposoby na stres, które możesz wykorzystać, aby poradzić sobie ze stresem przed testem ósmoklasisty 2024:

 

Spróbuj zmienić sposób myślenia.


Przekształć czarny scenariusz w inny, bardziej pozytywny.  Pomyśl o egzaminie jako wyzwaniu i unikaj porównywania się do innych. Myśl o sobie dobrze. To zmniejszy stres przed testem.

 


Podczas egzaminu ósmoklasisty oczyść umysł.


Skupiaj się na jednym pytaniu na raz, nie rozpraszaj się dużą ilością pytań, nie daj się nimi rozkojarzyć. Konsekwentnie przechodź z pytania na pytanie i skupiaj na nim całą swoją uwagę.

 


Pamiętaj o świadomych oddechu. 


Wprowadź ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne redukujące stres już teraz. Pomoże Ci to uspokoić układ ciało i umysł. 

Ćwiczenie 1:

Wypróbuj technikę 4-7-8: Wykonaj wdech nosem przez 4 sekundy, następnie zatrzymaj oddech przez 7 sekund i wykonaj wydech przez usta przez 8 sekund. 
Ćwiczenie 2:

Wydłużaj czas wydechu: Wdech nosem, a następnie spowolnij wydychanie przez usta. Każdy wdech niech będzie coraz głębszy, a wydech dłuższy.


Porozmawiaj z bliskimi.

Podziel się własnymi obawami z rodziną lub przyjaciółmi. Rozmowa może przynieść Ci ulgę i pomoże Ci opanować nerwy, co wpłynie na Twój komfort psychiczny.

Nie zapomnij o planowaniu i przygotowaniu

Stres może być wynikiem braku pewności siebie. Zadbaj o rzetelne przygotowanie się do egzaminu poprzez powtórzenie materiału. Stwórz listę uwzględniającą najważniejsze zagadnienia z danego przedmiotu, a następnie przeczytaj ją kilkakrotnie. To dobre podejście, które pomoże zredukować napięcie i wzmocnić pewność sukcesu.

Pamiętaj  o odpowiedniej ilości snu i zdrowym odżywianiu.

Dobry odpoczynek i właściwe odżywianie to kluczowe elementy wspierające koncentrację i pamięć. Zadbaj o to szczególnie przed ważnym wydarzeniem.


Spróbuj wprowadzić te sposoby na stres przed egzaminem i pokonaj go!

 


   Powodzenia! 🙂

 

 

 

Czytaj więcej artykułów...