GPT-4V(ision): Rewolucja w dziedzinie sztucznej inteligencji i przetwarzania wizualnego


18 października 2023
Udostępnij:

image

W dzisiejszych czasach, sztuczna inteligencja (SI) odgrywa coraz większą rolę we wszystkich aspektach naszego życia. Od interakcji z wirtualnymi asystentami po zaawansowane systemy rekomendujące, coraz więcej technologii wykorzystuje SI do rozwiązania różnorodnych zadań. W kierunku dalszej ewolucji tego obszaru, OpenAI, wiodące w dziedzinie SI, wprowadza rewolucyjny system - GPT-4V.

GPT-4V to system SI, który łączy zaawansowane zdolności przetwarzania tekstu z analizą i generowaniem treści wizualnych. Poprzednie wersje GPT, takie jak GPT-3, zdobyły dużą popularność dzięki swojej zdolności do generowania wysokiej jakości treści tekstowych. Jednak GPT-4V przechodzi na zupełnie nowy poziom, umożliwiając rozpoznawanie oraz generowanie treści powiązanych z obrazami.

Jedną z najważniejszych cech GPT-4V jest jego zdolność do przetwarzania obrazów. System jest w stanie analizować obrazy, rozpoznawać obiekty, klasyfikować je i generować opisy wizualne na podstawie dostarczonych danych wejściowych. Dzięki temu, użytkownicy mogą żądać od systemu rozpoznawania obiektów na obrazach, czy generowania szczegółowych opisów dla danego zdjęcia. To otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie przetwarzania wizualnego.

GPT-4V zapewnia również interakcje tekstowo-wizualne, co oznacza, że użytkownicy mogą komunikować się z systemem zarówno w formie tekstu, jak i obrazu. To umożliwia generowanie odpowiedzi na pytania lub instrukcji, które uwzględniają zarówno treść, jak i kontekst wizualny. Przykładowo, użytkownik może wysłać zdjęcie i poprosić GPT-4V o wygenerowanie opisu lub odpowiedzi na pytania dotyczące obrazu.

Praktyczne zastosowania GPT-4V są niezliczone. Może on służyć do automatycznego generowania opisów obrazów, na przykład na stronach internetowych lub w galeriach sztuki. Ponadto, system może być wykorzystywany do tłumaczenia tekstów na podstawie obrazów, pomagając w komunikacji między różnymi językami. GPT-4V może być również nieocenionym narzędziem w wizualnym wyszukiwaniu informacji, gdzie użytkownicy mogą przekazywać swoje zapytania wizualnie, a system pomoże im znaleźć odpowiednie wyniki. Ponadto, GPT-4V może być stosowany do tworzenia interaktywnych narracji opartych na obrazach, co otwiera nowe możliwości dla dziedziny rozrywki.

Wraz z pojawieniem się GPT-4V, rozwija się także liczba wyzwań i pytanie o etyczne zagadnienia związane z taką technologią. W szczególności, pytanie o odpowiednią rejestrację i ochronę danych wizualnych staje się bardziej istotne przy wykorzystaniu GPT-4V w różnych dziedzinach. Firmy takie jak OpenAI muszą zagwarantować odpowiednie zabezpieczenia i przestrzeganie norm ochrony prywatności.

Tutaj przykłady związane z działaniem GPT-4V w praktyce:

1.

Wykonano zapytanie co znajduje się na obrazku.
Nasza SI zwraca nam dokładny opis zdjęcia, w tym przypadku Burj Khalifa. 

2.